ترمیم سنگ کف ساختمان

  • -
ترمیم سنگ کف ساختمان

ترمیم سنگ کف ساختمان

Category : کفسابی

ترمیم سنگ کف ساختمان : تا چندی پیش وقتی از خانه ای ساخته شده در دهه هفتاد خورشیدی سخنی به میان می آمد ، بسیاری از ما به یاد خانه های نوسازی می افتادیم که ممکن بود به عنوان دومین یا سومین ساکنین آن پای به این ابنیه گذاشته باشیم . این در حالیست که بی آنکه به این مطلب توجه کرده باشیم دهه هفتاد دو الی سه دهه با ما فاصله داشته و خانه ای که آن را تازه ساز می پنداشتیم ، هم اکنون به زعم افراد زیادی کلنگی و مُعمّر در نظر گرفته می شود .

به عنوان مثالی عینی برای خود بنده ، احداث ساختمانی سر نبش خیابان سکونتم را به یاد دارم که در 3 طبقه ، با متراژی زیاد ، به همراه چند مغازه در زیر آن و امکاناتی استثنائی در اوایل دهه هفتاد ساخته شد . نکته جالب توجهی که در مورد این ملک وجود دارد این است که با گذشت بیش از 25 سال از ساخت آن ، این حجم عظیم کوبیده شده ، به خاک رسیده و زمین آن همینک مراحل ساخت ساختمان دیگری را تجربه می کند .

نوسازی یا بازسازی ، کدامیک برای ما سود بیشتری دارد ؟

همانطور که مشاهده می کنیم تخریب ابنیه ای که خودمان شاهد ساختشان به روش های نوین بوده ایم نیز دیگر عجیب نبوده و علاوه بر اینکه شاید خود شما نیز تجربه مشاهده یا انجام چنین اموری را داشته باشید ، تخریب یک ساختمان به ظاهر بی عیب و نقص به منظور افزایش تعداد طبقات ، افزایش واحدها ، بازسازی یا ترمیم نقاط ضعف بنیادین آن دیگر امری طبیعی تلقی می شود .

با گذر از این توضیحات ، در موارد متعددی هم پیش می آید که از یک سو سازه مورد نظر ، تیرچه و ستون های آن یا شالوده اصلی اش آنچنان فرسوده نیستند که دیگر نتوان آن ها را ترمیم کرد و از یک سو هم آنچنان نو و بی عیب و نقص نیستند که بتوان از این ایرادات چشم پوشی کرد ؛ ناگفته نماند که با وجود تمایل به نوسازی یا بازسازی ریشه ای این ساختمان ، شاید اهالی آن به اجماع مالی نرسیده و بودجه لازم برای این کار را نیز نداشته باشند . در نتیجه اینکه در چنین شرایطی رسیدگی به عیوب بزرگ ، بسیار واضح و دردسرساز در اولویت قرار می گیرند .

ترمیم سنگ کف ساختمان

در توضیحات فوق به این دلیل درخصوص سازه هایی ساخته شده در دهه هفتاد صحبت کردیم چون به قدری قدیمی نیستند که بازسازی آن ها «آفتابه خرج لحیم» باشد و به قدری هم جدید نیستند که عیب و ایرادی در آن ها یافت نشود . با این حساب چه ساختمان های قدیمی تر و چه سازه های جدیدتر نیز می توانند به این معضل گرفتار شوند : فرسودگی کف و نیاز به ترمیم سنگ کف ساختمان .

مزایا و معایب تعویض سنگ

روش های متعددی برای بهبود اوضاع و ترمیم سنگ کف ساختمان وجود دارد . از موزاییک های رایجی که در هر برهه زمانی به روش خاص و با طرح مشخصی تولید و مصرف شده اند تا سنگ های گران قیمتی که برای پوشاندن کف واحدها به کار می روند ، از سنگ های مرمری که به عنوان پوشش سطح راه پله ها مورد استفاده قرار گرفته تا سنگ هایی که جلوی درب ، روی رمپ ، در قسمت پیرنشین ساختمان و حتی نمای آن استفاده می شوند ، جملگی با تعویض بخش های معیوب ظاهر بهتری می یابند .

در همین رابطه باز هم عده فراوانی کل سنگ های موجود را کنده و با نمونه های جدید جابجا می کنند که این روش بار مالی فراوانی در پی داشته یا تنها قسمت های آسیب دیده را عوض می کنند که با وجود هزینه های کم ، به دلیل اینکه ممکن است عیناً با سنگ های قدیمی همخوانی نداشته یا به دلیل نو وکهنه بودنشان رنگ و رویی مشابه نداشته باشند ، همچون پارچه ای که وصله دوزی شده باشد نمای ایده آلی را به وجود نیاورند . پس راه حل چیست ؟

ترمیم سنگ کف ساختمان با کفسابی

گاهی اوقات روشی ارزان و پربازده در این زمینه در مقابل دیدگانمان قرار دارد که به دلیل اینکه تنها تعویض را راه حلی مطلوب می دانیم ، از بکارگیری آن امتناع می ورزیم . کفسابی یا سنگسابی به عنوان یکی از همین اقدامات ، روشی است که در آن سطوح سنگی مورد نظر سابیده شده و بدین واسطه علاوه بر از بین رفتن پستی و بلندی هایی که با گذر زمان به وجود آمده اند ، رنگ این اجرام معدنی نیز مانند روز اول فرآوری و نصبشان می شود .

در چنین شرایطی تکلیف شکستگی ها ، فرو رفتگی ها یا فقدان بخش هایی از سنگ کف چه می شود ؟ در چنین شرایطی مواد مکملی همچون ملات های ساختمانی ، دوغاب یا موادی شیمیایی مانند رزین اپوکسی وارد عمل شده و پس از تزریق و خشک شدن در فاصله بین حفره ها یا چاله های کوچک بواسطه ساب خوردن با سایر قسمت های سطوح همسطح می شوند که این به معنای ترمیم ایده آل سطح ، با کیفیت بیشتر و هزینه ای بسیار کمتر به نسبت سایر روش ها می باشد .