خدمات نما

  • ۰

خدمات نما

Category : نماشویی

خدمات نما

اگرچه با گردش در شهر خود سازه هایی با نمای شیشه ای ، آجری ، کامپوزیتی و حتی چوبی نیز می بینیم ، اما تعداد مجموع آن ها هم به تعداد سازه هایی با نمای سنگی نمی رسد . این گزاره ساده که بیانگر اهمیت سنگ در آذین بندی سازه های ایرانی و معنا دهی به ظاهر آن ها می باشد حجم عظیمی از خدمات نما را در بر می گیرد .

بر خلاف باور عموم که نماشویی را تنها مختص ساختمان های شیشه ای می دانند ، ابنیه سنگی نیز با در اختیار داشتن حجم وسیعی از نماهای هر شهر درصد زیادی از فعالیت نماشویان را هم به خود اختصاص می دهند . این محصول که دارای تنوع زیادی بوده و در ابعاد و رنگ های گوناگونی یافت می گردد ، دافع گرد و غبار ، مقاوم در برابر رطوبت ، دارای نصبی سریع و آسان ، قابل نصب بر روی سطوح مختلف ، دارای قابلیت تعویض و ترمیم موضعی ، دارای کاربرد در همه اماکن ، هزینه خریداری و نصب نسبتاً کم ، عمر طولانی ، بهره برداری در حجم زیاد و شکل پذیری مثال زدنی می باشد . همه این عوامل سبب می شوند تا روزانه ده ها تن سنگ استخراج ، منتقل و مصرف گشته و زینت بخش ساختمان های امروزی گردند .

در این میان ، سنگی مثل تراورتن با داشتن حفره های متعدد ، در هنگام چسبانده شدن به کمک سیمان ، پذیرای این ملات پر کاربرد بوده و با اجازه نفوذ مواد چسبنده به داخل خود ، با کیفیت بیشتری به دیوارها می چسبد ( به مباحث کفسابی و سنگسابی رجوع شود ) . این در حالیست که سنگی مانند مرمر که در هر دو سوی خود مسطح است ، تمایل کمتری برای جذب ملات و نصب بلند مدت بر روی دیوار دارد . همین عوامل سبب می شوند تا این قطعه با قرار گیری در برابر باد و باران و سایر عوامل طبیعی به مدت طولانی ، لق شده و فرو ریزد . اگر به خسارات جانی احتمالی این نقیصه (کنده شدن سنگ از نما و سقوط بر سر عابرین پیاده) توجه کنیم در میابیم که تخریب نمای ساختمان کمترین خسارتیست که از این تعلل سازندگان بوجود می آید .

در همین رابطه استفاده از پیچ و رول پلاک به عنوان یکی از خدمات نما که توسط تیم های شستشوی نما اعمال می گردد سبب می شود تا قطعات مذکور به ساختار درونی ساختمان به کمک پیچ متصل شده و به هیچ عنوان فرو نریزند ، این در حالیست که با کمک بتونه کاری و رنگ آمیزی موضعی آن اثری نیز از این اقدامات بر جای نخواد ماند .


ارسال نظرات