دستگاه کف ساب

  • -
دستگاه کف ساب

دستگاه کف ساب

Category : کفسابی

دستگاه کف ساب به ابزاری گفته می شود که توسط آن عملیات کفسابی انجام می گیرد و طی آن سطحی که عموماً پوشیده از انواع سنگ ، چوب ، اپوکسی یا بتن است سابیده شده و لایه ای نازک از روی آن برداشته می شود و به این ترتیب در پایان کار سطحی صاف و بدون هر گونه آلودگی و کثیفی باقی خواهد ماند . این دستگاه ها با توجه به نوع برق مصرفی آنها ، به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم بندی می شوند.

دستگاه های کفسابی سه فاز ابعاد بزرگی ( نسبت به دستگاه های تکفاز )  دارند و از قدرت و کیفیت بالایی برخوردارند. این دستگاه ها  می توانند کار را در مدت زمان کوتاهی و با قدرت و کیفیت مناسبی انجام دهند. کار با این دستگاه ها به واسطه ابعاد و وزن آنها کمی سخت است اما در بیشتر ساختمان هایی که دارای برق سه فاز هستند برای سطوحی که مساحت مناسبی دارند و قدرت مانور این دستگاه ها در آنها بالا است مورد استفاده قرار می گیرند. اگر به این موضوع آگاهی ندارید که برق ساختمان شما تک فاز است یا خیر می توانید این نکته را در نظر بگیرید که اگر ساختمان شما دارای آسانسور است قطعاً از برق سه فاز بهره می گیرد.

این ابزار ها با برق معمولی روشن نمی شوند و فقط با برق فشار قوی یا سه فاز قادر به روشن شدن و حرکت کردن هستند. دستگاه کف ساب سه فاز قادر است تا هر میزان دلخواه  ( به واحد میلیمتر) از سطح رویی انواع سنگ ها مانند موزاییک ، سرامیک و همچنین بتن را بردارند و سطح مورد نظر را براق کنند. این دستگاه ها عموماً دارای یک منبع آب ( اکثراً به حجم 40 لیتر) ، شاسی ، بلبرینگ و فولی بوده و همچنین یک عدد شیر برنجی قابل تنظیم با دست برای کم یا زیاد کردن آب منبع بر روی آنها تعبیه شده است.

حال به معرفی دستگاه های کفسابی تک فاز می پردازیم. این ابزار ها عموماً در محل هایی استفاده می شوند که برق سه فاز در آنجا موجود نباشد. استفاده از این ابزار ها خیلی مورد رضایت کفسابان نیست زیرا به دلیل قدرت کمتری که این ابزارها نسبت به دستگاه های سه فاز دارند مدت زمان بیشتری طول می کشد تا سطحی را به صورت کامل کفسابی کنند. از آنجایی که حجم این ابزار به نسبت از دستگاه های سه فاز کمتر است در فضاهای کوچکی مانند پاگرد راه پله ها که قدرت مانور کم است و دستگاه بزرگ دست و پاگیر می شود بیشتر از این نوع ابزار استفاده می شود.

این دستگاه ها با برق خانگی کار می کنند و مانند انواع سه فازشان دارای یک مخزن آب با گنجایش های متفاوت هستند. همچنین لاستیکی در زیر مخزن آنها وجود دارد که مانع از پاشیده شدن آب به در و دیوار می گردد. البته دستگاه های تک فاز هم با آب و هم بدون آن می توانند کار کنند.

همانطور که متوجه شدید دستگاه کف ساب تک فاز تفاوت هایی با انواع سه فاز آن دارد که قدرت و کیفیت یکی از این تفاوت هاست. ابزار های سه فاز از قدرت بیشتری به نسبت تک فازها برخوردارند و می توانند در زمان کمتری یک سطح یکسان را سنگسابی کنند. همچنین این دو نوع از دستگاه ها دارای تفاوت قیمت جزئی می باشند که قاعدتاً انواع سه فاز آنها از تک فاز ها کمی گران تر هستند.

شایان ذکر است است که نوع دیگری از این ابزار ها وجود دارند که دستگاه های کفساب دستی نامیده می شوند و قدرت و کیفیت پایینتری نسبت به دستگاه های تک فاز و سه فاز دارند. از این نوع ابزارها در مکان هایی که دستگاه های تکفاز و سه فاز به واسطه حجمشان نمی توانند عملیات سنگسابی را انجام دهند استفاده می شود. به عنوان نمونه می توانیم به حمام ها و سرویس های بهداشتی ، کنج دیوار ها و برخی نقاط پله ها اشاره کرد.

در پایان باید این نکته را متذکر شد که مانند تمامی ابزار ها و اجناس موجود در بازار ، دستگاه کف ساب هم مشابه های قلابی و غیر اصل دارد که باید در هنگام خرید آنها دقت زیادی به خرج داد و حتماً از طریق فروشنده های معتبر  اقدام به خرید آنها کرد.