سابزنی پارکت

  • -
سابزنی پارکت

سابزنی پارکت

Category : کفسابی

سابزنی پارکت : با شنیدن نام کفسابی و عملیات های مرتبط با آن ، نخستین رویدادی که به ذهن مخاطب عام خطور می کند ساب زنی سطوح زمخت و ناهموار سنگیست که به واسطه این عمل مسطح شده ، کثیفی ، شیار و چاله های ریز و پر تعداد آن از بین رفته و درخشندگی روز اول خود را به دست آورده است .

این در حالیست که در مقالات مرتبط گفته شد که سطوح بتنی ، اپوکسی یا رزینی و کفپوش هایی پایه سفالین – صنعتی مانند انواع کاشی ها یا سرامیک نیز بواسطه این عمل صیقل داده می شوند . در همین اثنا ساب زنی کفپوش های چوبی نیز در زمره اقدامات فوق قرار گرفته و پارکت ها به عنوان پرچمداران این محصولات یکی از سطوح پرطرفدار پرداخت سطح به حساب می آیند.

پارکت چیست ؟

با جستجو در فضای مجازی یا مصاحبت با کارشناسان حوزه چوب و کفپوش ، پارکت در تعریف ساده خود به نوعی پوشش داخلی کف گفته می شود که از چینش قطعات چوبی در کنار یکدیگر تشکیل شده و پس پذیرش لایه ای رزینی یا وکس ، به سطحی یکدست تبدیل می شوند .

به عنوان طرحی جای افتاده در ایران ، قطعات پارکت ها معمولاً مکعب مستطیل های کوچکی هستند که با جای گیری 4 یا 5 تایی کنار یکدیگر ، مربع هایی عمود بر یکدیگر را تشکیل داده و بدین ترتیب سراسر سطح را می پوشانند ، این در حالیست که در افقی بالاتر تمام پوشش هایی که از چوب بوده و به صورت منظم سطحی را می پوشانند در زمره پارکت ها قرار می گیرند .

چه عواملی یکدستی و تراز سطوح پارکتی را مخدوش می کنند ؟

طبیعیست که در حالت عادی سنگ از چوب مقاوم تر است . در شرایطی که سنگ های پوششی با گذر زمان فرسوده شده ، ترک خورده یا می شکنند و ساختار اولیه خود را از دست می دهند ، چگونه می توان انتظار داشت که این اتفاق برای چوبی که به مراتب نرم و شکننده تر می باشد نمی افتد .

سقوط اجسام ، فرسایش لایه های محافظتی با گذر زمان ، برخورد اشیای نوک تیز با آن ، جدا و گم شدن یکی از قطعات فوق الذکر ، برخورد با مواد شیمیایی که تغییر رنگ آن را به همراه دارد ، چسبیدن زوائد و از همه مهمتر نفوذ آب به لایه های زیرین و درز این اجزاء از مهمترین عواملی هستند که حالت ایده آل یک سطح چوبی (ولو ترمو وود شده و عبور کرده از مراحل عملیات حرارتی) را به خطر می اندازد .

در نتیجه اینکه سابزنی پارکت وارد عمل شده و به دمیدن نفسی تازه به این پدیده می پردازد .

چه زمانی سطح پارکتی به کفسابی نیاز پیدا می کند ؟

در سابزنی پارکت بر خلاف سنگسابی یا پرداخت سطوح موزاییکی ، به جای اینکه گاهی هدف از این کار پایین بردن و صاف کردن سطح اولیه به منظور بستر سازی برای اعمال سطوح رویی باشد ، هدف از این کار تنها رفع عیب و ایرادات خود لایه چوبی است .

دلیل این تصمیم نیز کاملاً بدیهی و روشن است ؛ معمولاً برای تعویض سطوح پارکتی کندن آن ها بسیار ساده و کم خرج تر از مرمت و اعمال پوششی دیگر روی آن است . هرچند بحث ارتفاع آن نیز مطرح بوده و قطر این قطعات که گاهی تا 2 سانتیمتر هم می رسد قابل چشم پوشی نیست .

سابزنی پارکت

در سابزنی پارکت که عموماً با هدف ترمیم سطح قبلی انجام می شود ، در نقاطی که قطعات به پایان عمر خود رسیده و گم شده اند (که این رویداد در گوشه ها، قسمت های زاویه دار و انحنادار کف یا بخش هایی که لوله رادیاتور یا هر پدیده دیگری که از زمین سربرآورده است دیده می شود ) انتخاب اول ما استفاده از قطعاتی مشابه به منظور پر کردن جای خالی می باشد .

حال اگر این فضاهای خالی به هر دلیلی با محصولی مشابه پر نشد استفاده از رزین در دستور کار قرار می گیرد .

پس از سابزنی کف که مراحلی مشابه آنچه در مورد سطوح دیگر گفته شد دارد ، به جای کفسابی ایتالیایی که در عمق سنگ نفوذ کرده و آن را برق می انداخت ، در پارکت ها با کمک مواد شیمیایی و لایه های مکمل پیشروی کرده و بدین ترتیب سطح مورد نظر را زجاجی می کنیم .