سند بلاست آجر

  • -
سند بلاست آجر

سند بلاست آجر

سند بلاست آجر : بسیاری از خانه ‌های شهری که در آن زندگی می کنیم ، بواسطه آجر نماهای مدرن و سنتی که با سنگ یا مصالح مرسوم پوشانده نشده‌اند ، خودنمایی می کنند . اینکه در یک کلانشهر باشیم و نمای ساختمانمان به انواع آلاینده های زیست محیطی اعم از دوده ، گرد و غبار ، فضولات پرندگان و آثار مخرب باران های اسیدی دچار شده باشند عجیب نیست ، اما اینکه هیچ اقدامی برای تقلیل این عوامل نامساعد و بهبود شرایط فعلی نکنیم عجیب است . سند بلاست آجر به عنوان عملی که سبب می‌شود تا این پدیده های مخرب از بین بروند ، با استفاده از تکنیکی کاملاً مدرن توسط اپراتوری مجرب پیاده‌سازی شده و سبب می‌شود تا نمای آجری شما با هر کیفیت و سن و سالی ، زیبایی روز اول خود را بازیابد .

سند بلاست یا شن پاشی به عملی گفته می شود که در آن ذرات بسیار ریز و خورنده در اثر فشار هوا با سرعت بسیار زیاد با سطح مورد نظر برخورد کرده و تغییرات مد نظر ما را روی آن اعمال می کنند . جالب است بدانید که سند بلاست با دو رویه کاملاً متفاوت ، هم می ‌تواند عوامل نامطلوب روی سطحی را از بین ببرد و هم می‌تواند با ایجاد ناهمواری ها و خراش روی آن ، در جبهه ای کاملاً مخالف آن را خراشیده و مات کند . در خصوص اینکه چگونه می توان این دو پدیده کاملاً متضاد را کنترل کرده و تغییری که مطابق سلیقه کارفرمای ماست را روی سطح مورد نظر را پیاده کنیم ، می ‌توان به شیوه اعمال این روش ، ویژگی های هندسی پاشش مواد و همچنین نوع آن ها اشاره کرد .
در سندبلاست آجر و سایر زیر مجموعه های آن ، انتخاب ماده خورنده که به تناسب کار ما می باشد بسیار مهم است . بدیهیست که اگر این ماده بسیار سفت و سخت بوده و زوایای تیزی در ابعاد میکروسکوپی هر ذره وجود داشته باشد ، پس از اینکه آنها را با فشار و سرعت زیادی به سمت دیوار مذکور شلیک می کنیم ، سطح مورد نظر دچار خراشیدگی شده و در کمترین اثر گذاری باعث پاک شدن آن از شر آلاینده ها می شود . از سوی دیگر اگر این ماده خیلی هم نرم باشد قدرت لازم برای مقابله با ساختار دیوار مقابل خود را نداشته در رویدادی بسیار ساده و قابل فهم ، در برابر مقاومت دیوار تسلیم شده و نه تنها تغییری روی آن ایجاد نمی کند ، بلکه به عنوان عاملی نامطلوب روی این سطح می چسبد .
همانطور که گفته شد جنس این مواد با توجه به ساختار ماده مورد ساب تعیین می گردد ، در نتیجه ماده اولیه سند بلاست فولاد تفاوت بسیاری با ماده اولین سند بلاست آجر یا سیمان خواهد داشت . اکسید فلزات و سیلیس موادی بسیار اثرگذار در روند بلاستینگ می باشند اما اهمیت شن و ماسه در این عملیات به حدی زیاد بوده است که “سند بلاست” یا “شن پاشی” به عنوان نام رسمی این عمل انتخاب شده است .
اگرچه شاید در فضاهای باز خطر استنشاق این ماده و براده هایی که بواسطه آن در هوا پخش می گردند خیلی محسوس نباشد اما در فضاهای بسته علاوه بر مشکلات پوستی و آسیب هایی که به سیستم تنفسی و بینایی فرد می زند ، در بلند مدت با بیماری‌ های صعب العلاجی به سراغ اپراتور می آید ، به همین دلیل در سال های اخیر از براده های آهن ، مس و حتی پوست نارگیل و گردو به عنوان موادی برای ساب زنی سطوح مختلف استفاده می ‌شود .
در خصوص مهارت اپراتور نیز می توان گفت که کوچکترین اقدامات او زمانی که اسلحه قدرتمندی به نام نازل سندبلاست آجر را در دست دارد می ‌تواند آثار بزرگ و گاه مخربی را به جای بگذارد ، به همین دلیل توانایی ، تجربه و تسلط این فرد از اهمیت بالایی برخوردار است . به طور مثال اپراتوران با تجربه پس از مشاهده و بازرسی دیوار آجری مورد نظر خود ، زاویه فاصله سرنازل تا دیوار را نیز محاسبه می‌کنند تا خروجی کار آنها به بهترین شکل ممکن نمایان شود . اگر در سند بلاست آجر – به عنوان یکی از زیرمجموعه های نماشویی یا شستشوی نما – فاصله نازل تا دیوار کم بوده و یا با زاویه نزدیک به ۹۰ درجه مواد را روی سطح موادی را بپاشیم ، پوسته دیوار به کلی بلند شده و دچار خرابی می شود . از سوی دیگر اگر این فاصله کمتر باشد و یا زاویه به صفر درجه نزدیک شود کثیفی ها و عوامل نامطلوب به سادگی از روی سطح بلند نشده و قدم گذاشتن در این راه ، پروسه سند بلاست آجر و پاکسازی دیوار را طولانی و به تناسب آن گران تر می کند ، در نتیجه با توجه به جنس سطح این فاصله و زاویه مشخص می گردد .
در انتها لازم به ذکر است که فشار هوای این دستگاه که باید ۷ بار یا 105 psi باشد ، چنانچه بیشتر باشد باز هم به تخریب و مات شدن سطح می انجامد (سطح شیشه ای) و اگر کمتر باشد قدرت لازم برای خراش دادن دیوار را ندارد .