شستشوی نمای ساختمان آجر سه سانتی

  • -
شستشوی نمای ساختمان آجر سه سانتی

شستشوی نمای ساختمان آجر سه سانتی

شستشوی نمای ساختمان آجر سه سانتی : آجرنمای سه سانتی ، پرسی یا پلاکی گونه ای از خشت های رایج در ساخت و ساز و معماری ایرانی هستند که از دیرباز در ساخت ابنیه مختلف مورد استفاده قرار می گرفته اند . این محصولات که امروزه در ساخت مساجد و سازه های مذهبی ، مدارس ، ترمیم ابنیه قدیمی یا شبیه سازی آن ها ، ساختمان های دولتی و نمای برخی از مجتمع های مسکونی ، اداری و تجاری دیده می شوند ، نقش پر رنگی در معماری تاریخی ما داشته اند ، به گونه ای که چنانچه به ساختار منازل ، کاخ ها ، طاق ها ، یادبودها و همه یادگاران قدیمی شهر نگاه کنیم ، اثری از این محصول می یابیم .

اگرچه آجر سه سانتی عمری قابل توجه در عرصه فوق الذکر داشته و می توان آثار خشت هایی از رنگ زرد تا گستره سرخ را در جای جای شهر و کشورمان بیابیم ، اما امروزه این محصولات با تکنولوژی نوین ساخته و مهیا می شوند که علاوه بر داشتن مقاومت بالاتر و وزنی کمتر ، دارای سطحی بسیار صاف و صیقلی زیبا که مناسب کار بر روی نمای ساختمان های مختلف می باشد بوده و با توجه به همین فشردگی و استفاده از فناوری نانو (به ادعای سازندگان) ، مانع از نفوذ آلودگی به عمق آن می شود .

این محصولات در الوان پوست پیازی ، قرمز روشن ، سرخ اخرایی ، سفید و حتی سیاه تولید می شوند اما به علت استفاده از خاک رس (که به وفور در کشورمان یافت می شود ) ، نمونه های زرد رنگش را بیش از سایر آن ها می بینیم . نکته قابل توجه در خصوص آجرهای سه سانتی این است که این محصولات عموماً دارای عرضی سه سانتیمتری نمی باشند ، در نتیجه این نام ذوقی بوده ، به نمونه های اولیه آن اشاره دارد و به آجرنماهایی عریض یا نازکتر نیز اتلاق می گردد . آجر سه سانتی نسبت به سایر عایق های ظاهری مشابه پوششی ارزان قیمت تر است ، پس استفاده از نمونه های رایج آن ها در مراکزی با بودجه محدود که پیشتر به آن ها اشاره شد بی دلیل نیست . البته نباید ناگفته بماند که نمونه های امروزی و خوش ساخت آن ها هم به نوبه خود دارای ارزش و بهایی قابل توجه هستند که پس از ترکیب با مرمر یا دیگر سنگ های ساختمانی ، نمایی چشم نواز به ظاهر یک ساختمان می دهند .

نمای این ساختمان ها هم مانند سایر پوشش های رایج ، در معرض گرد و غبار ، باران های اسیدی ، آلودگی حاصل از مصرف سوخت های فسیلی ، تابش بی وقفه خورشید ، فضولات پرندگان ، تغییر دمای مستمر در طول شبانه روز و حتی چالش های فیزیکی از نوع فشار و ضربه می باشند ، در نتیجه غیر طبیعی نیست که پس از چندی ترک برداشته ، فرو ریزند و یا در بهترین حالت رنگ اولیه خود را به لایه ای از سیاهی و جرم اضافی دهند .

در همینجاست که شستشوی نمای ساختمان آجر سه سانتی وارد عمل شده و باعث می شود تا نمای مورد نظر ما شوخ و چرک سال های متمادی را از تن بزداید . اگرچه در نماشویی محصولی مانند شیشه گفتیم که روش های فراوانی برای از بین بردن آلودگی و لایه های نامطلوب وجود دارد ، اما حقیقات امر این است که در شستشوی نمای ساختمان آجر سه سانتی دست اپراتور به این حد باز نموده و روش هایی محدودتر ، اما به شدت تاثیر گذار مقابل پای وی وجود دارد .

استفاده از واتر جت به عنوان یکی از این روش ها سبب می شود تا لایه های نامطلوب در اثر فشار این وسیله از جای کنده شده و این جریان همچون دشنه ای تیزی که پرزهای به مرور زمان رشد کرده را از روی سطحی می زداید ، از جای خود بلند کند . در نتیجه این عمل دیده می شود که چنانچه مسئول شست و شوی نما با این وسیله در حال پیشروی باشد ، آبی سیاه و آلوده از ورای نازل شستشوی نمای ساختمان آجر سه سانتی جاری می شود که در اصل همان ناپاکی هایی می باشد که طی سال ها به چشم ما نیامده است .

سند بلاست به عنوان روشی همسو و متناسب تر با آجرنما ، با پاشیدن شن و ماسه با سرعت زیاد به سطح ، در سطوح ذره بینی آن را کنده و چنانچه این عمل را در فضایی بیشتر تکرار کند ، به وضوح به پوست اندازی دیوار ختم می گردد . در پایان لازم به ذکر است که مجموعه کفسابی نعمت زاده آماده زدودن این عوامل نامساعد از سطح دیوارهای خارجی شما بوده و با ارائه نظرات کارشناسانه قادر خواهد بود تا بهترین روش شستشوی نما ، با کمترین هزینه ، کم ترین زمان و بالاترین تاثیرگذاری را به شما ارائه دهد .