شستشوی نما با مواد نانو

  • -
شستشوی نما با مواد نانو

شستشوی نما با مواد نانو

Category : نماشویی

امروزه با پیشرفت فناوری در نماشویی ، در بخش هایی مواد قدیمی جای خود را به شستشو نما با مواد نانو داده اند . بیشتر شرکت های نماشویی در تبلیغات خود شستشوی نما با مواد نانو را به عنوان روشی جدید مطرح می کنند . شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که این مواد چه تفاوتی با دیگر شوینده ها دارند و استفاده از آن ها در نماشویی چقدر می تواند مؤثر باشد .  مواد نانو با استفاده از فناوری نانو ایجاد می شوند ، فناوری نانو یک اصطلاح کلیدی است که به توانایی استفاده از ماده در مقیاس اتم ، مولکول و فوق مولکول اشاره دارد . در مقیاس نانو برخی از مواد دارای خواصی متفاوت از حالت طبیعی و بزرگ تر خود هستند ، این ویژگی باعث شده تا از آن در ساخت انواع مواد ، کالا ها و حتی مواد غذایی استفاده شود . مواد نانو در طول تاریخ در محیط اطراف ما وجود داشته اند و ما نیز ناخودآگاه در معرض آن ها قرار گرفته و یا از آن ها استفاده می کردیم . آن ها در خاکستر های آتش فشانی ، شن و ماسه ، گرد و غبار ، امواج دریا و حتی در فعالیت های انسان چون جوش و بخار جوش و مواد خوراکی چون شیر های هموژنیزه وجود داشته اند ، ولی در هر صورت کشف ، کاربرد وسیع آن ها در زندگی ما در دهه های اخیر صورت گرفته است . کوچکی این مواد به حدی است که می توان گفت یک نانومتر برابر یک میلیاردم متر است . اگر جسم نانویی به اندازه 10 نانومتر را بسازید باز هم این جسم هزار برابر از قطر موی یک انسان کوچک ‌تر است .

خواص مواد نانو :

  • بافت و ساختار بهبود یافته
  • افزایش مقاومت در برابر لکه
  • عمر طولانی
  • درجه حفاظت بالاتر در برابر اشعه های UV
  • از بین برنده انواع ویروس و قارچ ها و خاصیت ضد عفونی کننده
  • مقاوم در برابر نفوذ آب

حتی اگر ما به همین چند ویژگی اکتفا کنیم آن ها  باز هم مناسب برای استفاده در خدمات شستشوی نما  هستند . شرکت های نماشویی از این مواد به چند روش در فرآیند نماشویی استفاده می کنند . در روش اول آن ها مواد شوینده ای را که در ساخت آن ها از فنّاوری نانو استفاده شده است را بکار می گیرند تا سطح ساختمان و نما را تمیز کنند . زیرا این مواد نسبت به سایر محصولات شوینده قدرت پاک کنندگی بسیار بالایی را دارند و در ضمن برخلاف برخی مواد چون انواع  ترکیبات اسیدی سطح را نیز از بین نمی برند . در روش دوم  بعد از زدودن آلودگی ها و جرم ها از سطح نما آن را با مواد شوینده عادی شستشو می دهند . بعد از کامل شدن شستشو با توجه به جنس نما و درخواست مشتری برای شفافیت بیشتر ، مقاومت در برابر نفوذ آب و چربی ها ، مقاومت در برابر نور خورشید و استحکام در برابر خوردگی از موادی متناسب با این شرایط استفاده  می کنند . در این مرحله تمام سطح با لایه ای از این مواد عایق می شود . شاید این سؤال پیش بیاید که استفاده از این مواد چقدر تمیزی نما را حفظ خواهد کرد . استفاده از این مواد تا 20 درصد به ماندگاری تمیزی نما می افزاید ولی مهم ترین نکته در کاربرد آن ها آسیب کمتر نسبت به مواد شوینده دیگر و کیفیت بالاتر در تمیزی است . برای مثال شستشوی نما با مواد نانو در مورد نماهای کامپوزیت ، شیشه ای و سطوح صیقلی با ایجاد لایه ای عایق بر روی سطح می تواند عمر آن ها را تا پنج برابر حالت عادی افزایش  داد .

استفاده از شستشوی نما با مواد نانو در مناطق مرطوب:

شاید بتوان از مناطق مرطوب به عنوان یکی از جاهایی که بیشترین کاربرد خدمات نماشویی  نانو را در خود دارد نام برد . در این مناطق نمای ساختمان ها در بیشتر اوقات در معرض رطوبت و بارش باران هستند . بعلاوه به دلیل رطوبت زیاد انواع قارچ ها و جلبک ها نیز در این سطوح رشد می کنند و شستشوی نما با مواد نانو می تواند ضمن آب گریز کردن  ، به دلیل خاصیت ضد میکروبی سطح را کاملاً ضد عفونی کرده و شرایط برای رشد انواع قارچ ها و جلبک ها را نیز از بین ببرد.