شستشوی نما بدون داربست

  • -
شستشوی نما بدون داربست

شستشوی نما بدون داربست

Category : نماشویی

شستشوی نما بدون داربست : در سال هایی که آلودگی هوا به مراتب کمتر از امروز بوده و ساختمان های یک طبقه و دو طبقه عموم سازه های شهری و روستایی کشورمان را تشکیل می دادند ،

  • اولاً غبار ، سرب یا دوده موجود در هوا به اندازه ای زیاد نبود که به تغییر محسوس ظاهر و کیفیت نمای یک سازه بیانجامد و علاوه بر این فقدان این مواد سبب می شد تا نزولات آسمانی نیز خاصیت خورندگی نیافته و در قالب برف و باران های اسیدی به تجزیه و خوردن نمای ساختمان ها نپردازند .
  •  ثانیاً بسیاری از ساختمان ها تغییرات اندک خود را نیز نمایش نمی دادند (مثلاً دیوارهای کاهگلی و خشتی) و یا به کلی برای فردی مهم نبود و
  •  ثالثاً چنانچه آلودگی ها به چشم آمده و ساکنین خانه ای نیز به آن حساسیت پیدا می کردند ، می توانستند بواسطه دسته جاروهای بلند یا آبپاشی با شلنگ های آب معمولی آن را شسته و رخ بهتری به آن ببخشند .

با توجه به این شرایط و گزینه های تکمیلی که می توان به آن ها افزود ، نه تنها شستشوی نما به عنوان یک اقدام مهم و لازم الاجرا در زندگی شهری به حساب نمی آمد ، بلکه چنین شغلی به طور گسترده و شناخته شده نیز در ایران وجود نداشته و به طور تخصصی به آن پرداخته نمی شد .

این در حالیست که با وجود گذشت دهه ها از ایام فوق الذکر ، امروزه وجود انواع بیماری های زائده هوای آلوده ، ظاهر نامطلوبی که ساختمان های سربه فلک کشیده و آلوده به شهرهای کشورمان بخشیده و تجزیه ذره ذره سطوح پوششی آن ها که در اثر وجود همین عوامل نامساعد پدید آمده است سبب شده است تا به سازوکاری به نام  نماشویی برای زدودن عوامل نامساعد و حرکت در راه پاکسازی شهر روی آوریم .

اهمیت شستشوی نما بدون داربست

یکی از روش های دسترسی به نقاط دور از دسترس در ارتفاع در معماری سنتی ایران استفاده از چوب بست بود . در استفاده از این ادوات افرادی که به کاهگل کردن یا گچکاری دیوارها و سقف مشغول بودند ، با رفتن بر روی الوارهای مسطحی که بر روی تکیه گاه هایی مستحکم و با ثبات قرار داشتند ، به نقاط بالاتر صعود کرده و بدین ترتیب مأموریت خود را به اتمام می رساندند .

این در حالیست که با بلندتر شدن ارتفاع سازه ها این روش با چنین شمایلی دیگر پاسخگوی نیاز کاربران نبوده و استفاده از مکانیزمی کاربردی تر ضروری به نظر می رسید . تبدیل داربست های چوبی به چفت و بست هایی فلزی راه حلی بود که سبب می شد تا این دسترسی با ایمنی بیشتر ، محدودیت های بسیار کمتر و هزینه ای مقرون به صرفه تر امکان پذیر شده و بتوان از این استراکچر در زمینه نصب قطعات نما ، ترمیم ، نگهداری و شست و شویشان استفاده کرد .

 

معایب نصب داربست

در همین رابطه استفاده از این محصولات دارای کاستی های فراوانی بود که از مهمترین آن ها می توان به مسدود کردن بخشی از کوچه و خیابان (به ویژه در معابر تنگ) اشاره کرد که با طولانی و فرسایشی شدن عملیات ساخت و ساز به کلافگی ، اعتراض و شکایت همسایگان و سایر رهگذران منجر می شد .

از سویی دیگر چنانچه فردی می خواست فضایی مثلاً بین طبقه سوم و چهارم خود را ترمیم کند می بایست از طبقه همکف تا نقطه مذکور این داربست ها را برپا می کرد که به صورت محسوس اتلاف انرژی ، وقت و پول به نظر می رسید ، این در حالیست که روش های دیگر نیز هنوز به شکل کامل همه گیر نشده یا تجهیزات آن به ایرانیان تعلق نگرفته بود . در نهایت گفتنیست که نصب این ساختار روی دیواره هایی شیشه ای یا دیگر متریال ظریف و ضعیف نیز از دیگر محدودیت هایی بود که سبب می شد تا روش های جانشین با سرعت بیشتری مورد استفاده قرار گیرند .

امروزه شستشوی نما بدون داربست به عنوان یکی از خدماتی که در راستای پاکیزگی ساختمان ها انجام می پذیرد ، با استفاده از راپل و طناب و نیروهای انسانی با بدنی ورزیده که توانایی معلق شدن در فضای بین زمین و هوا را دارند ، بالابر که بواسطه قرار گرفتن بیس کابین روی زمین فرد را به نقطه مورد نظرش می رساند و کلایمر هایی که عملاً با نصب دائمی بر لبه ساختمان های بلند نماشویان را به سمت پایین و طبقه مورد نظر هدایت می کند خودنمایی کرده و تحقق می یابد .