شستن نمای ساختمان

  • -
شستن نمای ساختمان

شستن نمای ساختمان

Category : نماشویی

در این مقاله قصد داریم تا در مورد خدماتی که در حوزه شستن نمای ساختمان ارائه می شود صحبت نماییم. به صورت کلی می توان گفت به کلیه مجموعه فعالیت هایی که در راستای پاک کردن نمای بیرونی ساختمان از انواع دوده ، زنگ ، گرد و غبار ، لکه های مختلف و مواردی از این دست انجام می گیرد خدمات نماشویی یا همان شستشوی نما گفته می شود.

دلایل انجام عملیات شستشوی نمای ساختمان

چشم انسان به مناظر و نماهایی که هر روز با آنها مواجه می شود عادت می کند و به همین سبب شما به سادگی، متوجه تغییراتی که طی چند ماه و حتی چند سال در نمای ساختمانتان رخ می دهد نمی شوید.

از آنجایی که ساختمان ها اجرامی بزرگ و بی حرکت هستند در طول زمان با عوامل طبیعی و انسانی بسیاری روبرو می شوند. گذر روزها ، ماه ها و سالها باعث می شود که عوامل مختلفی مانند باران ، گرد و غبار ، آلودگی هوا ، آثار رفت و آمد و فضولات پرندگان و دیگر جانداران و ده ها مورد دیگر که گاهاً انسان نیز در آنها نقش دارد اثرات مخربی بر روی نمای اولیه ساختمان بگذارند و آن نما دیگر درخشش و زیبایی روز اول خود را نداشته باشد.

عملیات نماشویی به طور خلاصه باعث می شود تا نمای بیرونی ساختمان شما مانند روز اول درخشش ، جلوه و زیبایی خود را باز یابد ؛ این کار به نحوی انجام می گیرد که افراد غریبه ای که از کنار ساختمان مذکور می گذرند ، گمان خواهند کرد که این ساختمان به تازگی ساخته شده است.

 

عوامل تاثیرگذار در عملیات نماشویی ساختمان

اگر از تعریف نماشویی بگذریم باید بگوییم که عوامل مختلفی بر روند عملیات شستن نمای ساختمان تاثیر گذار می باشند. به عنوان مثال در حوزه زمان و هزینه های انجام این کار می توانیم به ارتفاع سازه اشاره کنیم. قاعدتاً بر هیچ کس پوشیده نیست که هرچه ارتفاع ساختمان بلند تر باشد زمان انجام کار بیشتر می شود و از آنجایی که کار در ارتفاعات بالاتر مستلزم ریسک بیشتری است و نیاز به مهارت و تخصص بیشتری دارد ، قیمت انجام این کار نیز با بالا رفتن ارتفاع افزایش می یابد.

از دیگر عوامل موثر در انجام پروژه نوع نمای ساختمان است. این موضوع که نمای یک ساختمان از چه جنسی است باعث می شود تیم نماشو از متدها و روش های مخصوص هر جنس استفاده کند تا در وهله اول آسیبی به نمای سازه وارد نشود و همچنین نتیجه پایانی کار مطلوب ترین و با کیفیت ترین نتیجه ای باشد که می توان از آن به دست آورد. در ادامه به شستشوی دو نوع از نماهای پر کاربرد در ساخت و ساز می پردازیم.

 

شستشوی نمای آجری

در ساختمان هایی که نمای آجری ( آجر 3 سانتی ) دارند ، عموماً پس از گذشت چند سال با پدیده ای به نام شوره بستن و سفیدک زدن آجرها روبرو می شویم. این پدیده به دلیل استفاده از نمک در طول فرایند تولید این آجر های نما به وجود می آیند. اگر بخواهیم به صورت جزئی تری به این مسئله اشاره کنیم باید بگوییم که این شوره ها به دلیل تبخیر آب و مخلوط شدن آن با نمک درون آجر ایجاد می شود.

در شستن نمای ساختمان آجری که عموماً به دلیل پاک نمودن انواع دوده ، زنگ ، سفیدک ، شوره و حتی نوشته هایی که با اسپری رنگی بر روی نما ایجاد شده اند انجام می گیرد ، ابتدا باید منتظر ماند تا سطح رویی نما کاملاً خشک شده و رطوبت آن به طور کامل تبخیر شود. به همین سبب بهتر است این کار در فصول گرم سال انجام گیرد اما با این حال انجام این کار در فصول سرد نیز بلامانع است.

پس از این مرحله شستشوی نما بر اساس نوع آجر و آسیبی که سطح نما دیده است با استفاده از سند بلاست یا ماسه شسته شده ، سیلیس و گاهی نیز با استفاده از آب و مواد شوینده انجام می گیرد.

 

شستشوی نمای سنگ

نماهای سنگی می توانند از سنگهایی با جنس های مختلف ساخته شده باشند که بر اساس سنگی که در نما به کار رفته ، روش شستشوی مخصوص و استاندارد آن انجام می گیرد.

به عنوان مثال می توان گفت که سنگ گرانیت فقط با آب قابل شستشو نمی باشد و استفاده از دستگاه های واترجت نیز در این کار موفقیت آمیز نخواهد بود. در زمان شستشوی این گونه سنگ های سخت و نمونه های دیگری مانند سنگ های مرمر و تراورتن ، ابتدا با استفاده از دستگاه های مخصوص لایه بردار اقدام به لایه برداری نازک از روی سنگ ها کرده و پس از آن با استفاده از دستگاه واتر جت عملیات شستشوی نما انجام می گیرد.