لقمه کفسابی

  • -
لقمه کفسابی

لقمه کفسابی

Category : کفسابی

لقمه کفسابی : همانطور که می دانید کفسابی عملیاتی است که باعث می شود سطوحی مانند کف پارکینگ ها ، سالن ها ، راه پله ها و تقریباً کف هر قسمت از یک ساختمان از آلودگی ها ، خط و خش ها و کثیفی ها پاک شده و سنگ ها ، موزاییک ها و یا هر مصالحی که برای پوشاندن کف به کار رفته است به زیبایی و درخشندگی روز اول خود بازگردد.

برای انجام این کار از ماشین هایی استفاده می شود که از برند های مختلفی هستند اما تمام آنها را می توان در زمره دستگاه های کفسابی قرار داد. به طور کلی مکانیزم کار این ماشین ها به این صورت است که در زیر دستگاه قطعاتی به نام لقمه کفسابی تعبیه می شوند که عموماً از مواد الماسی و به منظور ساییدن سطوح ساخته شده اند.

با روشن شدن دستگاه این لقمه ها شروع به چرخشی با سرعت بالا می کنند و مانند سمباده سطح سنگ ها را به نوعی رنده کرده و لایه نازکی از آن را جدا می کنند و به این ترتیب سطح جدیدی از سنگ که خالی از هر گونه لکه است در پایان کار خودنمایی خواهد کرد.

لقمه های کفسابی

این لقمه ها صفحه های دایره ای شکلی هستند که با ضخامت ها و درجه سختی های متفاوتی تولید می شوند که هر کدام از آنها را برای کاربرد خاصی به کار می گیرند.

لقمه ها بر اساس میزان سختی خود دارای شماره بندی های متنوعی هستند. به عنوان مثال سنگ های شماره 36 ، 46 ، 60 و 80 برای انجام مراحل مختلفی از کفسابی عمومی و اولیه مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین به منظور ساییدن سنگ ها با قدرت های بیشتر از لقمه های دیگری مانند 120 و 220 استفاده می شود. در مواردی که کارفرمایان قصد دارند کفسابی ایتالیایی بر روی کف ساختمان آنها انجام گیرد ، ( یعنی کیفیتی از کفسابی انجام شود که باعث آینه ای شدن سنگ های کف شود و تصویر اطراف بر روی سنگ ها قابل مشاهده باشد ) از لقمه کفسابی با شماره های 600 ، 800 و 1000 استفاده می شود.

لقمه اسیدی

در آخرین مرحله از کفسابی لقمه هایی به نام اسیدی به کار گرفته می شوند. لقمه های اسیدی عموماً به منظور انجام عملیات سنگسابی بر روی سنگ هایی مانند تراورتن ، چینی ، صلصالی ، مرمریت ، مرمر، دهبید و سنگ های مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد.

لقمه های اسیدی معمولاً کیفیت بالاتری به نسبت انواع لقمه های دیگر دارند اما عمر آنها کوتاه تر بوده و زودتر غیر قابل مصرف می شوند. ذکر این مورد نیز خالی از لطف نیست که قیمت این لقمه ها به مراتب بالاتر از انواع دیگرشان است . مهمترین استفاده ای که از لقمه های اسیدی می شود به منظور ایجاد جلای بیشتر در نتیجه کفسابی است.

لقمه های لوکس

نوع دیگری از لقمه کفسابی نیز وجود دارد که به آنها لقمه های لوکس گفته می شود. از این نوع قطعه برای بالا بردن کیفیت سطح یک کفسابی که عموماً بر روی سنگ های گرانیت انجام می گیرد استفاده می شود.

لقمه های سنگسابی کلینر نیز نوع دیگری از این تجهیزات هستند که در زبان انگلیسی به معنای پاک کننده بوده و همانطور که از مفهوم نام این لقمه ها می توان استنباط کرد از آن ها به منظور پاک کردن سطح – در پوشش عمل کفشویی – استفاده می شود.

عموماً در هر مرحله از کفسابی سایه هایی به دلیل حرکت دستگاه روی سنگ ها به وجود می آید و این لقمه ها این وظیفه را دارند که در بین مراحل کفسابی باعث پاک شدن این سایه ها شوند. به طور خلاصه می توان گفت که کاری که لقمه های کلینر انجام می دهند خنثی کردن لقمه های استفاده شده قبلی و براق کردن نهایی کار پروژه است.

سایر لقمه های معروف

برخی از سنگ ها با توجه به جنسشان نیاز به لقمه مخصوص خود دارند. به عنوان مثال نوعی از لقمه های کفسابی با نام ماربلی وجود دارند که از آنها به منظور ساب زنی انواع سطوحی که با سنگ های ماربلی فرش شده اند استفاده می شود. در پایان لازم به ذکر است که این لقمه های کفسابی دارای اشکال مختلفی هستند که در دستگاه های سنگسابی از انواع بشقابی و فرانکفورتی آنها استفاده می شود.