ماشین کفشویی

  • -
ماشین کفشویی

ماشین کفشویی

Category : کفسابی

ماشین کفشویی ، کف شوی یا کفشور ، به جمله وسایلی گفته می شود که وظیفه شست و شوی سطوح افقی را بر عهده دارند . این وسیله که ساده و رایج ترین نمونه آن تی های T  شکل می باشند ، با تشکیل شدن از یک دستگیره و یک قسمت قرار گیری ابر ، ضمن خیس شدن با آب و حرکات رفت و برگشتی روی سطح ، آلودگی های آن را گرفته و پس از تخلیه این پلشتی ها در سطلی آب یا آبی روان ، مجدداً عمل فوق را تا پاکیزگی کامل محیط انجام می دهند .

اگرچه ابزار مذکور در سال های اخیر شاهد تغییرات و افزونه های فراوانی نیز بوده است – بطور مثال سامانه ای چرخشی یا اهرمی برای آبگیری راحت تر و تجهیز به سطل سیاری برای شست و شوی فرچه – اما در موارد متعددی این وسیله با جنس سطح مذکور سازگار نیست (مثلاً شست و شوی سطوح بتنی کف پارکینگ یا کارگاه) ، قدرت نفوذ و رخنه به تار و پود سطح را ندارد و از همه مهمتر سرعت کار با آن بسیار پایین می باشد ، به همین دلیل ماشین کفشویی به عنوان جایگزینی مناسب پا به منصه ظهور می گذارد .

ماشین کفشویی در اشکال و ابعاد گوناگونی طراحی ، تولید و عرضه می شود که Scrubber یا کف شوی راندنی یکی از مصادیق آن است . اگر سالن انتظار فرودگاهی بین المللی ، ترمینال اتوبوس ، مرکز خریدی غول پیکر ، ایستگاه مترو و مجموعه ای از ساختمان های پرتردد و بزرگی را که با سنگ ، فرش شده باشند را در نظر بگیرید ، عمل نظافت آن ها بسیار وقت گیر و طاقت فرسا خواهد بود . در چنین شرایطی اگر نیروی انسانی به تنهایی و فقط بواسطه تی مذکور در صدد تمیز کردن محیط باشد ، یا فردی بطور پیوسته و شبانه روزی باید به نظافت مشغول باشد و پس از اتمام کار ، بلافاصله آن را از نو آغاز کند و یا باید ده ها کارگر را بیبینیم که جارو و طی به دست با دورنمایی نچندان جالب (به ویژه در مراکز تجاری ، آموزشی یا درمانی) مشغول به تمیزکاری سطح هستند که هر دو حالت عیوب و کاستی های فراوانی دارد . حال اگر بتوان به کمک دستگاهی این مشکل را برطرف کرده و این خلاء را پوشش داد ، می توان بدون جلب توجه ، بدون ایجاد دردسر برای عابرین ، بدون ایجاد منظره ای نامطلوب و به دردسر انداختن عامل انسانی به حداکثر زیبایی ، درخشندگی ، ایمنی و سلامت سطح رسید .

اسکرابر به عنوان دستگاهی که اپراتور در کسوت راننده پشت آن می نشیند ، دستگاهیست که با حرکت روی سطح ، قسمت های تحت فرچه و فشار خود را شسته و آبگیری می کند و در صورت وجود زائده های نامطلوب (مانند آدامسی چسبیده به زمین ) آن ها را نیز می تراشد .

همانطور که عنایت دارید ، این دستگاه بسیار حجیم بوده و استفاده از آن عملاً برای سازه های بسیاری (حتی درگاه ها و راهروی های کم عرض اماکن فوق یا گوشه های دیوار ) امکان پذیر نمی باشد . از سویی دیگر قیمت نسبتاً زیاد آن به عنوان عاملی منفی و اثر مطلوب آن در پاکیزگی به عنوان عملی مثبت را نمی توان در نظر نگرفت ، از این روی استفاده از ماشینی مشابه با قیمت ، حجم و آلودگی صوتی کمتر اما کاربردی مشابه می تواند بسیار مطلوب و دلخواه متقاضیان باشد .

در نمونه های کوچکتر که ظاهری همانند دستگاه های کفسابی و سنگسابی دارند ، دستگاه کفشویی با حرکت دورانی فرچه های خود ، به عمق سطح نفوذ کرده و با توجه به جنس پلاستیکی خود ، در برابر سنگ ، بتن و مواد سرسخت دیگر مقاومت بالایی نشان می دهند . در حین این چرخش و دوران ، دستگاه کفشویی با پاشش آب تمیز روی نقطه تحت ساب – در مواردی همراه با مواد شوینده – همه آلودگی های موجود را از بین برده و سطح را به بالاترین درجه پاکیزگی می رساند . بدیهیست که این عمل ، مخالف تی که تنها لایه رویی را پاک می کرد ، علاوه بر همه درزها و فرو رفتگی ها ، آثار آلودگی معمر و طولانی مدت را نیز از بین برده و تمیزی را به آن هدیه می دهد . پس از انجام این عمل ، دستگاه های مذکور بواسطه مکنده هایی که دارند ، آب کثیف را از سطح جمع کرده تا علاوه بر عدم انتقال آن ها به نقاط دیگر و یا سرایت بیماری ، سطح موردنظرمان نیز بلافاصله خشک و آماده استفاده گردد . در پایان لازم به ذکر است که برای حصول سطحی نو ، گاهی می شود بجای تعویض آن و یا پرداخت سطح ، کف سازه را به کمک متخصیصین کفسابی با  ماشین کفشویی شست و صورتی زیبا به آن بخشید .