نماشویی دوره ای

  • -
نماشویی دوره ای

نماشویی دوره ای

Category : نماشویی

نماشویی دوره ای : به عنوان تجربه ای شخصی به یاد دارم که در سال های آخر دبیرستان معلمی داشتیم که ممکن بود در دو یا سه هفته متوالی از دانش آموزی درس بپرسد ، حال آنکه ممکن بود دانش آموز دیگری هیچ نمره ای نداشته باشد . در مواجه با چنین اقدامی که در تضاد با آنچه که از نظام آموزشی کشورمان سراغ داشتیم بود ، ایشان می فرمودند که درس پرسیدن مانند واکسن زدن نیست که یک بار انجام شده و دیگر نیازی به اعمال آن نباشد ، بدین معنا که چنانچه اگر هفته پیش مورد سوال قرار گرفته اید ، قانونی وجود ندارد که نباید در هفته آتی نیز این عمل را تکرار شود .

این مثال و خاطره از این روی به ذهن من رسید که می خواستم در مورد نماشویی دوره ای و نیاز به تکرار آن مقدمه ای بنویسم . نماشویی هم همانند درس پاسخ دادن ، عملی واکسنی نیست که با یک بار تزریق آن تا آخر عمر از وجودش بی نیاز شده و مواد لازم برای مقابله با ویروس و میکروب های مختلف در پس همان یکبار استعمال به پوست و خون ما نفوذ کنند . می توان گفت نماشویی بسان سایر روش های تمیزکاری ، حالت ساده شده استحمام آدمیان می باشد . در حالت عادی نمی توان فردی را یافت که بگوید چون پارسال یا ماه پیش حمام بوده ام ، نیاز به مراجعه مجدد به آن ندارم ، این ویژگی که حتی به یک هفته نیز می تواند کاهش یابد ، چنانچه در فردی دیده شود ، بلاشک به شلختگی و آلودگی ظاهری وی رای داده و باعث می شود تا از نظر فیزیکی او را فردی ناپاک با بوی بد عرق و متعاقباً لباس هایی کثیف بدانیم .

در همین راستا ، پوشش ساختمان محل کار یا زندگی ما نیز فارغ از محل قرار گیری ، ارتفاع یا تعداد طبقات آن ، عرض یا میزان مرز مشترکش با خیابان ، تعداد سکنه ، نوع کاربری و … خود با چالش های فراوانی روبرو شده و پس از چندی ظاهر پاکیزه و درخشان خود را از دست می دهد . این در حالیست که همانند گروه اول ، عده ای نماشویی دوره ای (که این دوره ممکن است سال به سال باشد و لزومی بر اجاره آن در فواصل کوتاه نیست) را روشی برای زدودن چرک و شوخ از تن بنای خود می دانند و عده دیگری نیز همانند گروه دوم آنچنان به عدم تمیز کردن نمای سازه خود پایفشاری می کنند که دیگر تشخیص رنگ اولیه و درخشش ایده آل آن از بین می رود .

احداث یک بنا در مکان های مختلف شاید ضریب یک آلاینده را کم کند (مثلاً در مناطق مرکزی تهران آلودگی حاصل از مصرف سوخت های فسیلی بیشتر و در کوهپایه های شمالی پایتخت یا دشت های وسیع غربی آن کمتر است) اما این بدان معنا نیست که ظاهر این ساختمان دیگر کدر ، غبار اندود و لکّه دار نمی شود . اگر شما عامل آلودگی را بکاهید ، ممکن است در جای دیگری در معرض باد (با احتمال حمل خاک و شن) قرار گرفته ، باران های اسیدی به ایجاد اثر قطرات آب روی شیشه منجر شوند یا مثلاً شاید وجود درختان انبوه در کنار خانه شما عاملی برای تعدیل نور خورشید به سطح و رنگ پریدگی آن باشد ، اما فراموش نکنید که ممکن است این موانع طبیعی مأمنی برای پرندگان بوده و این جانداران با فضولات خود به زیبایی سازه مورد نظر آسیب بزنند .

این توضیحات از روی بیان شد که بدانیم این آلودگی «دیر و زود داشته ولی سوخت و سوز ندارد» ، لذا رسیدگی دوره ای به ظاهر آن که برای ساختمانی شش ماه و برای دیگری سه سال است (منظور تناسبی و متغیر بودنشان می باشد) سبب می شود تا علاوه بر گام برداشتن در جهت بهبود ظاهر محله و شهر خود ، مقدمات شیوع بیماری را برای ساکنین آن هم از بین ببریم . نهایتاً گفتنیست که مجموعه کفسابی نعمت زاده به عنوان مجری نماشویی دوره ای و شستشوی نما آماده تمیز کردن نماهای مختلف (با جنس های گوناگون) از راه هایی مقرون بصرفه و پربازده می باشد .