کفسابی خانه های قدیمی

  • -
کفسابی خانه های قدیمی

کفسابی خانه های قدیمی

Category : کفسابی

کفسابی خانه های قدیمی

در بیشتر مقالاتی که تا امروز در سایت کفسابی نعمت‌زاده ارائه شده ، تمرکز بر روی کفسابی یا سنگسابی ابنیه نوساز بوده است . این درحالیست که در موارد متعددی اجرای این عملیات لازمه مرمّت ساختمان‌های قدیمی ساز بوده و نسبت به سازه های جدید در ارجحیت قرار دارد ، لذا در این مقاله تصمیم گرفتیم تا به بررسی کفسابی خانه های قدیمی بپردازیم.

معماری ایرانی در حال حاضر به سمتی پیش می رود که حتی خانه های سه طبقه با عمری قریب به دو دهه نیز در آن کلنگی محسوب می شود.  با صرف نظر از خانه های ویلایی حیاط دار که عموماً یک طبقه بوده و دارای معماری سنتی ایرانی با اتاق های بزرگ ، سقف های بلند ، رعایت همه عناصر حفظ حریم شخصی و … می باشند ، بیشتر آپارتمان هایی که امروزه به ویژه در کلان شهرها وجود داشته و در آنها زندگی می کنیم بنا به تعریف عرف جامعه آژانس های املاک یا مجموعه های راه و ساختمان سازی واجد تخریب و نوسازی هستند .

در همین راستا و طبق این قاعده بسیاری از خانه های مذکور تخریب شده و جای خود را به سازه های نوسازی داده اند ، در حالی که ساختمان های متعددی هم به دلایل گوناگون در معرض این تغییرات قرار نگرفته اند .

یکی از این عواملی که سبب شده است تا برخی ساختمان ها دست نخورده باقی بمانند ، عدم تمایل یا توانایی مالی مالک این بنا در اعمال تغییرات می باشد . بی‌تردید نمی‌توان این نکته را نادیده گرفت که بسیاری از مالکین ابنیه قدیمی به دلیل عدم داشتن سرمایه کافی برای تخریب و نوسازی و همچنین عدم اطمینان به شریکی که این کار را به وی بسپارد در این راه قدم نمی گذارد .

از طرفی دیگر چنانچه این افراد بخواهند به زندگی در این ملک با روند گذشته ادامه دهند بی تردید دچار مشکلاتی می شود . مشکلات ساختاری و استخوان بندی ساختمان به عنوان اصلی ترین عامل این معضل و نامساعدی نمای ساختمان که ظاهر هویدای آن بوده در کنار استهلاک و تخریب مصالحی که به مرور زمان در شرف نابودی قرار گرفته اند به عنوان مشکلاتی ثانویه مطرح می شوند .

اینکه هر کدام از این عوامل به نوبه خود هزینه تراش بوده و مستلزم صرف منابع مالی می باشند سبب شده است تا کارفرما اقتصادی‌ترین راه های ممکن را برای حصول اهداف خود و مقابله با این مشکلات برگزیند ، یعنی تعمیرات موضعی .

به طور مثال اگر بخواهیم در مورد سطوح افقی سازه موضوع بحث صحبت کنیم ، باید بگوییم که این سازه اگر دارای عمری دارای طولانی باشد ، قریب به یقین با موزاییکی فرش شده است که در این مدت و در اثر حرکت افراد مختلف ساییده و فرسوده شده است . می ‌توان ادعا کرد که ارتفاع آن نسبت به روز اولش چند میلیمتری کمتر شده است ؛ حال این تغییرات را در کنار شکستگی ها ، ترک ها ، چاله ها و سایر عوامل نامطلوب سنگ بگذارید تا به عمق دگرگونی های نامطلوب این پدیده پی ببرید .

در چنین شرایطی است که صاحب این خانه های قدیمی وارد عمل شده و با تراشیدن سطوح مذکور علاوه بر یک دست کردن ارتفاع آنها ، درخشش و جلای روز اولشان را نیز بازیابی می کنند . همانطور که اشاره شد در کفسابی خانه های قدیمی ، بیشتر با موزاییک یا کاشی طرف بوده و در کمتر خانه ای اثری از سنگ ، سرامیک ، پارکت ، کفپوش ، اپوکسی و … می بینیم (مگر اینکه بعداً افزوده شده باشند) به همین دلیل با محصولاتی معمّر و زمختی در بدو کار سروکار داریم . در اینگونه کفسابی ها ، اپراتور در مراحل اولیه – که ممکن است خود دارای چند زیر مرحله باشد – با قرار دادن لقمه هایی با نمره بالا ، در پی کاهش محسوس عمق سنگ می رود . پس از اینکه ارتفاع قطعات سطح ما تا حد مطلوبی کاهش یافت ، اینک زمان آن رسیده است که لقمه های نرم برای کار بر روی ناهمواری های نامحسوس وارد عمل شوند و در مرحله آخر که گاهی کارفرما لزومی در اعمال آن نمی بیند ، سطح ساب خورده بواسطه خراش لقمه های نرم و همچنین پولیش شدن با مواد شیمیایی و روغن های مخصوص (کفسابی ایتالیایی) به درخشندگی بالایی دست می یابد .

اگرچه با مطالعه این توضیحات ممکن است خانه مسکونی با ظاهری خیلی قدیمی و شرایط نامطلوب در ذهنتان تداعی شود اما زمانی که یکی از مصادیق کفسابی خانه های قدیمی را از نزدیک ببینیم به عمق اهمیت و کارایی فراوان آن پی می بریم . به عنوان مثال در کافه و رستوران هایی که اخیراً تعداد آنها نیز رو به فزونی است دیده شده است که که لوکیشن مورد نظر همین ابنیه قدیمی (با عمری بیش از 50 سال) هستند که از تغییرات و تبدیل شدن به ساختمانی بلند بالا جان سالم بدر برده و اینک مامنی برای آرامش و استراحت نسل جدید شده اند . زمانی که در ابنیه مذکور قدم زده و تلالو نورپردازی زیبا و مدرن آن در کنار بدنه تقویت شده و دکوراسیونی امروزی را مشاهده کنیم ، آنگاه است که می فهمیم عمر ساختمان های مذکور به سر نیامده و با اعمال تغییراتی ساده – کفسابی خانه های قدیمی – می توان حتی برای زندگی نیز آن ها را احیاء نمود .