کفسابی در اندیشه

  • -
کفسابی در اندیشه

کفسابی در اندیشه

Category : کفسابی

کفسابی در اندیشه

کفسابی در اندیشه : شهرستان شهریار به عنوان یکی از قطب های تامین محصولات کشاورزی استان تهران ، مجموعه ای متشکل از هفت بخش اصلی  شهریار ، باغستان ، وحیدیه ، شاهد شهر ، فردوسیه ، صبا شهر و اندیشه ، در کنار تعدادی روستای کوچک می باشد . اگرچه این ناحیه که یکی از پر جمعیت ترین شهرستان های کشور می باشد (رتبه دوازدهم) با نام مرکز آن یعنی شهریار شناخته می شود ، ولی در سال های اخیر با شهر اندیشه خود بر سر زبان ها افتاده و پیرو خدمات نسبتاً مکفی و مطلوبی که در آن ارائه می شود به مقصدی برای مهاجرین فراوانی از سراسر کشور تبدیل شده است . بازار ایرانی و اسلامی اندیشه به عنوان شاه بیت غزل سازه های این شهر ، به عنوان مرکز خریدی که از عناصر معماری ابنیه قدیمی کشورمان الگو برداری کرده است ، دارای چنان ابهت و عظمتیست که به زعم برخی کارشناسان و ساکنین شهر می تواند با تبلیغات بیشتر پذیرای دائمی شهروندان تهرانی و کرجی نیز شود ؛ ادعایی که خیلی هم بلند پروازانه نبوده و افرادی که این مجموعه را از نزدیک دیده اند به خوبی می دانند که این مجتمع قدرت رقابت با مراکز خرید تهرانی را نیز دارد . این شهر که در تصاویر ماهواره ای خود ترکیبی تقریباً مثلثی شکل دارد ، از شرق به جاده شهریار ، از غرب به  جاده ملارد (و به طور دقیق تر جاده کشتارگاه و خیابان جمهوری اندیشه) و از جنوب به بلوار ولایت ختم می شود . در قرار گیری فازهای شش گانه این شهر ، فاز یک (منطقه ای با خانه های ویلایی و زمین های متراژ بالا ، پر جمعیت و قدیمی ترین محله این شهر) در جنوبی ترین نقطه شهر ، پایین تر از بلوار ولایت و بیرون از محدوده شهر جدید قرار گرفته است ، فاز های دو (ساختاری ویلایی آپارتمانی و دورتر از دیگر فازها) و سه (با امکانات ترین منطقه شهر و محل قرار گیری سینمای اندیشه به علاوه مرکز خرید نگارستان) در ناحیه جنوبی شهر جدید ، فاز چهار (قلب شهر و محل ساخت بازار ایرانی اسلامی و مجتمع ارغوان) در میانه و همچنین فاز پنج (دارای ساختار شهری آرامتری نسبت به سایر نواحی بوده و فرهنگسرای سعدی در آن واقع شده است ) و شش (در مالکیت بخش خصوصی) در شمالی ترین نقاط آن ساخته شده اند .

با صرف نظر از جانمایی این فاز ها و همچنین معرفی کلی اندیشه که لازمه ورود به مبحث کفسابی بود ؛ می دانیم که این شهر با توجه به عمر نچندان زیادی که دارد ، متاثر از برنامه ریزی و طراحی پیش از انقلاب ، در سال های آغازین انقلاب اسلامی در فاز یک تکمیل شده و از اوایل دهه هفتاد به بعد نیز بر روی غلتک ساخت و ساز افتاده است . بی تردید افرادی که قصد سکونت در این ابنیه را داشته اند ، همانطور که با فطرت انسان و سنت ایرانیان همخوانی دارد ، تمایل زیادی برای ورود به خانه ای نظیف و پاکیزه دارند . این حس پسندیده و اخلاق منطقی که در همه جای ایران و حتی جهان دیده می شود ، بیان می دارد که ساکنین تازه وارد یک خانه ، چنانچه این سازه نوساز باشد تمایل ندارند آثار گچ ، سیمان و سایر مصالح ساختمانی را در محل اسکان خود ببینند و همچنین اگر خانه ای معمر باشد ، مشاهده ناپاکی و پلشتی های صاحب خانه یا مستاجر قبلی برایشان مقبول نیست ، لذا طی قانونی نانوشته ، پس از پاکسازی و تمیزکاری اساسی و سراسری منزل ، با ورود آینه و قرآن به آن و تقدیس این مکان ، آماده انتقال اسباب و اثاثیه خود به آنجا می شوند . با نگاه به این مساله از منظری جدید ، خواهیم دریافت در موارد متعددی افراد مذکور توانایی زدودن عوامل نامطلوب را از خانه جدید خود نداشته و ملزم به مراجعه به متخصصین امر می شوند . این شرایط که در مواقعی همچون بهره برداری از ساختمانی نو ساز رخ می دهد ، در پی وجود آثار ملات خشک شده ، رنگ شّره کرده ، سطوح آسیب دیده ، نمای کدر و مات ساختمان و … پدید آمده است . حال آنکه این افراد با وجود تمایل فراوان به تمیزی محیط اطراف خود ، به دلیل عدم وجود سخت افزار و ماشین آلات مورد نیازشان و همچنین تجربه کافی از پس آن بر نمی آیند . اینجاست که مجموعه ای همچون کفسابی نعمت زاده با تسلط کامل به کفسابی (کفسابی در اندیشه) و سنگسابی سطوحی از اجناس مختلف ، علاوه بر ترمیم ترک ها و شکستگی های احتمالی سطح ، مواد چسبیده روی آن را جدا کرده ، فرو رفتگی ها و شیارهای محیط را پر کرده و از همه با برق انداختن همه قسمت های آن ، سبب افزایش علاقه ، روحیه و تمایل ساکنین و مالکان جدید این واحد مسکونی یا اداری می شود . از سویی دیگر ، کفسابی در اندیشه سبب می شود تا واحد های تجاری که بنا به ماهیتشان پذیرای ده ها نفر در طول روز هستند ، هم عامل زمین خوردن مشتریان – پستی بلندی های احتمالی ، ناهمواری ها و همچنین تیزی لبه این قطعات – را از بین ببرند و هم با جلا دادن این سطح ، امکان بازتاب بهتر نور (به عنوان عاملی تاثیر گذار در جذب مشتری و در پس آن فروش بیشتر) مهیا گردد .

در پایان لازم به ذکر است که مجموعه فوق الذکر در کنار انجام خدمات سطوح افقی ، متخصص زیبا سازی سطوح عمودی یا همان نمای خارجی ساختما ها نیز می باشد . نماشویی به عنوان مجموعه اقداماتی که ظاهر یک ساختمان را از شر آلودگی ها ، غبار و دوده ، آثار باران ها اسیدی ، فضولات پرندگان و تابش نور خورشید می زداید ، در کنار کفسابی در اندیشه سبب می شود تا سازه های این شهر بیش از پیش پاکیزه شده و عامل نامطلوبی را روی خود نبینند .