کفسابی پاگرد ساختمان

  • -
کفسابی پاگرد ساختمان

کفسابی پاگرد ساختمان

کفسابی پاگرد ساختمان : همه ساختمان ها دارای بخش هایی هستند که با وجود عدم توجه فراوان از سوی ساکنین یا عابران به آن ها ، از اهمیت فراوانی برخوردارند .  پاگرد ها به عنوان یکی از همین نقاط ، به ویژه در ساختمان های نوساز که اغلب به آسانسور مجهز هستند ، کمتر مورد توجه قرار می گیرند ، اما در زمان نیاز و وقتی راهی به جز استفاده از ان ها نداریم به اهمیتشان پی خواهیم برد .

در تعریف پاگرد داریم که این پدیده به سطوح افقی میان دو سری پله که در راستای یکدیگر نبوده و زاویه ای متفاوت از هم دارند گفته می شود . اگر چه این تعریف نیز نواقصی دارد (مثلاً به پاگردهای میانی و بین دو بقه که برای تقسیم راه پله هایی طولانی به دو مسیر کوتاه تر کمک می کنند اشاره ای ندارد ) ، اما آن را پذیرفته و وجه تسمیه آن را هم چرخش صورت ، تن و پای عابر به هنگام رسیدن به این قسمت برای حرکت در امتداد بالایی یا پایینی پله در نظر می گیریم .

برای دانستن اهمیت پاگرد ها ، به جز مسائل فنی و ساختار عمرانی آن ،  آپارتمانی را در نظر بگیرید که فاقد آسانسور باربری بوده ، اهالی و هیئت مدیره ساختمان اجازه حمل مکرر بار در اسباب کشی ها با آسانسور معمولی را نمی دهند ، کلاً بالابری در آنجا وجود ندارد و یا حتی وسیله مورد نظرمان وارد کابین آن نمی شود ؛ اینجاست که اهمیت راه پله ها – به ویژه پاگرد آن – مشخص می شود . برای حس این نقش حیاتی تنها کافیست زمانی که وسیله ای سنگین مانند اجاق گاز یا یخچال فریزر را بدون حضور کارگران حمل کرده به خاطر بیاورید و مامنی که پاگرد برای اندکی استراحت و تجدید قوا در اختیارتان قرار می دهد را تصور کنید .

با وجود این توضیحات در می یابیم که پاگرد به عنوان عنصری مهم و کاربردی در بطن یک ساختمان ، نیازمند رسیدگی مستمر و داشتن کیفیتی ایده آل است . در مجموعه مقالاتی که در تارنمای ” کفسابی 1 ” گذاشته شده است ، به کرّات در خصوص اهمیت کفسابی ، سنگسابی و حتی شستشوی نما در یک ساختمان صحبت کرده ایم ، اما کفسابی پاگرد ساختمان به عنوان بخشی تاثیر گذار در قسمت مشاع یک سازه موضوعی بوده است که مهجور مانده و تاکنون در خصوص آن مستقیماً صحبت نکرده ایم .

کفسابی پاگرد ساختمان همانند ساب زنی سایر سطوح سنگی ، چوبی (پارکت) ، بتنی و حتی مشتقات مواد شیمیایی سبب می شود تا سطح مورد نظرمان در وهله اول ناهمواری های خود را از دست داده و بدون اعوجاج ، شکستگی ، ترک ، ناخنک ، چاله و پوسیدگی ، یکدست و مسطح به نظر برسد . اگرچه حصول چنین هدفی ایده آل و مطلوب است ، اما فراموش نکنید گاه ابعاد یک دستگاه کفسابی آنچنان در مقایسه با طول و عرض یک پاگرد بزرگ است که عملاً نمی توان این وسیله را به طور کامل روی سطح قرار داد ، چه برسد به اینکه بخواهیم دستگاه مذکور را چرخانده و به کفسابی پاگرد ساختمان بپردازیم .

از این روی عده ای از اپراتوران کفسابی ترجیح می دهند تا از دستگاه های تک فاز کوچکتر برای این امر استفاده کنند . با اینکه این روش تا حد زیادی جواب داده و حداقل نقاط وسطی پاگرد را به حد قابل توجهی بهبود می بخشد ، اما باز هم گوشه های آن دست نخورده باقی می ماند که برای کارفرمایی که برای بهتر شدن اوضاع ظاهری ملکش هزینه کرده است خروجی قابل قبولی نمی باشد .

در همین رابطه هرچه مجموعه ای دارای کادری مجرب و سخت افزارهایی پیشرفته تر باشد ، می تواند کار ا به نحو مطلوب تری در آورد . به طور مثال اپراتورانی با فرز های دستی که عملکردی همانند دستگاه های سه فاز کفسابی دارند ، چنان با ممارست ، دقت و علاقه به پرداخت سطح مذکور می پردازند که تشخیص دقیق اینکه کدام قسمت آن با دست و کدام ناحیه با دستگاه های مرسوم ساب خورده است دشوار می باشد . نهایتاً گفتنیست که مجموعه پیش روی آماده کفسابی پاگرد ساختمان شما در حدی ممتاز می باشد .