کفسابی چیست

  • -

کفسابی چیست

Category : کفسابی

در این یادداشت قصد داریم به این موضوع بپردازیم که کفسابی چیست و پس از آن پاسخ این سوال را بدهیم که کفساب کیست ؟ ابتدا اگر بخواهیم از منظر معنای لغوی به کلمه کفسابی بنگریم ساییدن کف بهترین و ساده ترین معنایی است که می توان برای آن در نظر گرفت. ساییدن در فرهنگ لغات معین کوبیدن و نرم کردن ، به هم مالیدن و صیقل دادن معنی شده است و شاید خلاصه ترین و مناسب ترین تعریفی که می شود برای کفسابی انجام داد صیقل دادن کف باشد.

کف ساختمان ها در نگاه عموم از مهم ترین قسمت های آنها محسوب می شوند ؛ حال چه آن ساختمان یک خانه مسکونی باشد که کف اتاق های آن با سرامیک فرش شده ، چه حیاط و راه پله یک مجتمع اداری چند طبقه ، چه سالن انتظار یک بیمارستان یا فرودگاه و چه کف پارکینگ یک سازمان دولتی باشد ؛ در همه این حالات کثیفی و تمیزی کف برای افرادی که اولین بار به آن ساختمان وارد می شوند نشانه خیلی از مسائل در مورد ساکنین ، صاحبان و مدیران آن ساختمان است. به عنوان مثال اگر کف راهرو یک بیمارستان کثیف و زشت باشد بیمار و همراهان او چه نوع نگاهی به آن مرکز درمانی  و کیفیت خدمات ارائه شده در آنجا خواهند داشت؟ اگر در سالن انتظار یک مطب دندانپزشکی نشسته باشید و کف سرامیکی آن را در حالتی آلوده و پر از لک ببینید در ذهن خود چه برداشتی در مورد نوع کار آن دندانپزشک خواهید داشت؟ طبیعتاً تمیزی و زیبایی کف مکانی که در آن مستقر هستید در نوع نگاه دیگران در مورد نظم ، سلیقه و همچنین مدیریت شما موثر خواهد بود.

بیایید از بحث خودمان دور نشویم و به پاسخ این سوال که کفسابی چیست بپردازیم. از نظر معنای لغوی این واژه را مورد بررسی قرار دادیم اما از لحاظ فنی و عملی کفسابی به مجموعه ای از اقدامات و عملیات ها گفته می شود که طی آن با استفاده از دستگاه های مخصوص این کار سطح سنگی کف یک مکان ساییده شده و صیقل داده می شود. در واقع ساختار این کار به این شکل است که دستگاه های کفسابی به واسطه چرخش تیغه های مخصوص و محکمی که لقمه نامیده می شوند لایه بسیار نازکی ( چند میلیمتر) از سطح خارجی سنگ کف را از آن جدا می کنند . این کار باعث می شود که تمام آلودگی ها ، لکه ها و خراش های سطحی که بر روی سنگ وجود داشتند به همراه آن لایه نازک از سنگ جدا شوند و در نهایت نتیجه پایانی یک سطح صاف و صیقلی می باشد که به قول معروف “مثل روز اولش ” خواهد بود.

البته کفسابی به این سادگی که ما توضیح دادیم نیست. سطح های مختلفی وجود دارند که هر کدام بر حسب نوع سنگ ، مساحت ، شیب ، میزان آلودگی و آسیب دیدگی سنگ ها و یا موارد دیگر نیازمند روش ها و دستگاه های خاص خود هستند. کار بر روی برخی سطح ها آسان تر بوده و برخی نیز سخت تر انجام می شوند. البته جدا از این مسائل کفسابی انواع مختلفی نیز دارد که بر حسب خواسته مشتری انجام می گیرد و از نوع سطحی آن گرفته تا انواع ترمیمی ( که در آن سنگ های آسیب دیده نیز ترمیم می شوند)  و ایتالیایی ( که طی آن سنگ ها براق و درخشنده می گردند ) آن قابل انجام است.

پس از پاسخ به این سوال که کفسابی چیست ، شاید نیاز به گفتن این مطلب نباشد و همه به خوبی بدانند که به اشخاصی که این عملیات را انجام می دهند کفساب گفته می شود. کفساب ها عموماً تجربه بالایی در مورد این کار دارند و می توانند چیزی را که ما در انتهای کار می بینیم قبل از شروع کار ببینند. به همین خاطر است که اگر می خواهید سطح مورد نظرتان به بهترین نحو سنگسابی شود بهتر است به پیشنهادات این افراد در مورد چگونگی انجام آن توجه کنید . آنها قبل از شروع کار به بررسی نقطه به نقطه سطح مورد نظر می پردازند ، آسیب های سنگ ها و میزان آلودگی را می سنجند و اگر قبل از شروع پروژه نیاز به ترمیم قسمت خاصی از سطح باشد به شما اعلام می کنند. کفسابان عموماً در مجموعه های معتبری مشغول به کار هستند که علاوه بر سنگسابی کارهایی مانند نماشویی یا همان شستشوی نمای ساختمان را نیز به عهده گرفته و انجام می دهند ؛ مجموعه هایی مانند کفسابی نعمت زاده .